Search:
Yeni Medya Festivali | Web 4.0
Teknokloji,internet
1
post-template-default,single,single-post,postid-1,single-format-standard,edgt-core-1.0,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-1.5, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_text_scaledown,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Web 4.0

WebTekno’dan Şahin Kılıç’ın kaleme aldığı yazıdan:

Bugün nasıl teknoloji konusunda kuşak çatışmaları yaşanıyorsa, gelecekte de yaşanacak. Günümüz trendlerine ve cihazlarına son derece alışkın gençler, anne-baba ya da dede-nine olduklarında gençlerle anlaşamayacaklar. Bu değişimin arkasında ise artık su ve hava kadar kıymetli hale gelen internet olacak.

“WEB 1.0, WEB 2.0, WEB 3.0…” şeklinde devam eden bir süreç var. Bu isimlendirme, yazılımlardan esinlenerek yapılan bir isimlendirmeden başka bir şey değil. Zira asıl önemli olan, isimler değil içerikleri.

  • WEB 1.0: 1995-2000 yılları arası. Kullanıcının sadece interneti gözlemlediği, kendi içeriklerini oluşturamadığı dönem.
  • WEB 2.0: 2000-2010 yılları arası. Kullanıcıların kendi içeriklerini üretebildikleri, sosyal medya platformları sayesinde kimliklerini internete taşıdıkları dönem. (Örneğin Facebook)
  • WEB 3.0: 2010-2020 yılları arası. Kullanıcıların kişiye özel arama sonuçları ve reklamlarla karşılaştıkları dönem. İlgi alanlarımıza göre haber içeriklerini görmeye, aramalarımıza göre reklamlarla karşılaşmaya başladık. İnternet, kişiye özel anlam ifade etmeye başladı.

Bu gruplandırma herhangi bir ürünün piyasaya sürülmesine dayandırmadan yapılıyor. Özellikle WEB 3.0 döneminde elde edilen birimkimle, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı WEB 4.0 dönemine giriş yapıyoruz.

 

Sosyal medya, aslında WEB 4.0 döneminde göreceklerimizin deneyi, bizler de denekleri olduk. Şimdi gerçek dünyadaki dostlukların, gerçek kimliklerimizle birlikte sanal ortamda var olması söz konusu.

Oyunlar, uygulamalar ve sosyal platformların tanımı değişecek. Önümüzdeki yıllarda birer kullanıcı değil de üretici olup olmayacağımıza ise bizler karar vereceğiz.

Haberin orjinali için tıklayın.

0 Comments
Share Post

Tags:

No Comments

Post a Comment