Search:
Yeni Medya Festivali | Sesli Asistan: TOBi
medya festivali,yenimedya,yeni medya
22
post-template-default,single,single-post,postid-22,single-format-standard,edgt-core-1.0,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-1.5, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_text_scaledown,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

Sesli Asistan: TOBi

WebTekno’dan Şahin Kılınç’ın kaleme aldığı yazıdan:

Sesli asistanlar konusunda Google Asistan, Amazon Alexa ve Apple Siri gibi ana akım hizmetlerin yanında, farklı şirketlerin daha lokal girişimleri de bulunuyor. Vodafone, bu girişimlerden birisini gerçekleştirmek adına Microsoft ile birlikte çalıştı.

Microsoft’un daha önce pek çok dilde ve ülkede kullanılan doğal dil sentezleme teknolojisi LUIS’in kullanıldığı yapay zekâ, TOBi sesli asistanı için Türkçe’yi öğrendi. Türkçe’yi çeviri yoluyla anlayıp işleyen yapay zekâların aksine, TOBi ile daha organik ve doğal iletişim kurmak mümkün.

Vodafone müşteri hizmetlerinde görevli olacak bu yapay zekâlı dijital asistan TOBi, fatura ödeme, tarife seçimi ve değişikliği gibi konulara ilişkin tıpkı bir insan temsilci gibi hizmet verecek. TOBi’nin Türkçe diline özgü yapay zeka öğrenimi için önemli bir adım olduğunu söylemek mümkün.

Microsoft Türkiye’nin çalışmalarıyla LUIS’e kazandırılan Türkçe becerileri, ilerleyen yıllarda başka yerli yapay zekâ girişimlerinin de gelişmesini sağlayacak. TOBi, Türkçe metin okuma ve anlama gibi temel becerilerdeki gecikme süresi, çeviri işlemi yapılmadığı için çok kısa sürüyor. Türkçe, bu proje sayesinde LUIS için artık doğal bir dil olmuş durumda.

 

Orjinal haber için tıklayın.

3 Comments
Share Post

3 Comments

 • Aysu Işık

  Reply

  Bilgilendirme için teşekkürler.

  04/21/2015 at 13:41
  • Yönetim

   Reply

   Rica ederiz Aysu Hanım. Takipte kalın.

   04/21/2015 at 13:42
 • Gürkan Sönmez

  Reply

  Denemek için sabırsızlanıyorum.

  04/21/2015 at 13:44

Post a Comment